HAKKINDA

Merhaba!

1989 İstanbul doğumluyum. İlkokulu İstanbul’da orta ve lise öğrenimimi Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde tamamladım. 2013 yılında Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. Özel kurumlarda kısa bir süre Türkçe Öğretmenliği yaptıktan sonra 2017-2023 yılları arasında Sakarya Üniversitesi TÖMER’de Okutman olarak göreve yaptım. Şu an Yozgat Bozok Üniversitesi TÖMER biriminde öğretim görevlisi olarak çalışma hayatıma devam etmekteyim.

2021 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yabancılara Türkçe Öğretimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Şu an Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi’nde doktora eğitimime devam ediyorum.

Yaklaşık 10 yıllık yabancılara Türkçe öğretimi tecrübem sonucu güzel deneyimler ve keyifli zamanlar geçirdim. Türkçe öğretmekten daha güzel ve eğlenceli bir şey varsa onun da şüphesiz yabancı bir kültürden gelen, diliniz hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan kişi/kişilere Türkçe öğretmek olduğunu anladım.

Son yıllarda yaşanan ders materyallerinin artışı, alanda yazılan akademik kitap ve makaleler, yeni dil öğretim merkezlerinin açılması ve devlet eliyle bursla desteklenen öğrencilerin ülkeye davet edilmesi gibi olumlu gelişmelerin yaşanmasına rağmen bu alanda hala birtakım eksiklikler devam etmektedir. Türkiye’de oldukça yeni bir alan olan yabancılara Türkçe öğretiminin şüphesiz daha çok uzun bir yolculuğu olacaktır.

Bu siteyi hazırlamaktaki amacım yabancılara Türkçe öğretimine ilgi duyan, bu alan hakkında çalışma yapmak isteyen / yapıyor olan araştırmacı ya da öğrenciler için; alanda yapılan çalışmalara, yazılan doktora ve yüksek lisans tezlerine, alanda yayımlanan makale ve kaynak kitaplara ya da alandaki en güncel haberlere tek bir çatı altından ulaşabilmelerini ve kendi destekleri ile bu alanı daha da geliştirmelerini sağlamaktır. Ayrıca alanda aktif şekilde ders anlatan öğreticilerin faydalanabileceği bir materyal paylaşım ortamının oluşmasını sağlamak ve herkesin bu materyallerden özgürce faydalanabilmesi en büyük isteğimdir.

Umarım bu işe gönül veren herkesin desteği ile bu alanı hak ettiği yerlere getirebiliriz.

Soru ve görüşleriniz için lütfen iletişime geçin.

Ali NACAKÇIOĞLU
Yozgat Bozok Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
ali.[email protected]
[email protected]

error: Kopyalanmaya Kapalı